+421 944 409 648 Pon - Pia 09:00 - 17:00 Bytčianska 385/56, 010 03 Považský Chlmec
CREATON
RUUKKI
TILCOR
CENOVÁ PONUKA

Koruna Vášho domu I.

Koruna Vášho domu I.

Koruna každého domu je po kvalitných základoch druhou neoddeliteľnou súčasťou pohodlia v našom dome alebo podnikateľskom objekte k našej spokojnosti. Jedno bez druhého je ako nôž bez čepele. Pri ich realizácii nám obe ukroja z rodinného alebo firemného rozpočtu a zároveň je to často komplikované, nakoľko si vyžadujú odbornú spôsobilosť ľudí so skúsenosťami.

V dnešnej dobe je veľa výrobcov rôznych materiálov a produktov. Nie je ľahké sa v tom vyznať a v neposlednom rade rozhodnúť. Existujú rôzne tvary, farby a nie všetko je vhodné pre všetko. Aj skúsený odborník sa musí neustále vzdelávať, aby porozumel  čo sú výhody a nevýhody jedného alebo druhého produktu. Bežný smrteľník v prevažnej miere konečný zákazník a zároveň investor v tom musí mať chaos. Dopredu je najskôr presvedčený o farbe a vzhľade a to je všetko. Často sa stáva, že dá na radu známeho „odborníka“, ktorý sa rozumie všetkému. Česť výnimkám, sú ľudia, ktorí toho skutočne veľa ovládajú a majú to naštudované. Odpovedia Vám na veľa vecí, poradia a upozornia. Lenže ako to poznáme, funguje to väčšinou, tak že ten „odborník“ Vám rovno povie značku výrobcu a presne čo si dajte, lebo nič vo vesmíre nie je kvalitnejšie a tým Vás dostáva do omylu. Pritom si neuvedomuje, že všetko má svoje pre aj proti.

Poďme ale k podstate, čomu bude tento seriál článkov venovaný. Rozoberieme si postupne na drobné rekonštrukciu koruny každého domu, čiže strechy a správny výber strešnej krytiny.

Pokiaľ nás už napadla myšlienka rekonštrukcie strechy resp. strešnej krytiny, máme na to väčšinou vážny dôvod a niečo je s ňou zlé, pretože sme si to začali uvedomovať. Tých dôvodov môže byť hneď niekoľko:

  • najvážnejším z nich je asi zatekanie, čo má za následok aj znehodnocovanie obvodových múrov.
  • viditeľné poškodenie krytiny, kde hrozí že nám začne čochvíľa zatekať, poprípade nám pád časti krytiny môže spôsobiť úraz. Sem môžeme zaradiť napríklad:

♦ nedostatočné priliehajúce škridle alebo šablóny skladanej krytiny,
♦ viditeľné praskliny
♦ poškodený povrch, čiže degradáciu povrchu keramickej alebo betónovej krytiny, stratu posypu na asfaltovom šindli, viditeľná a neopraviteľná korózia plechovej krytiny
♦ uvoľnenie kotvenia strešnej krytiny
♦ korózia klampiarskych konštrukčných prvkov
♦ viditeľné napadnutie krovu hubami, plesňami a drevokazným hmyzom
♦ priehyby, extrémne praskliny a chýbajúce časti krovu

  • živelná pohroma väčšinou spôsobená prívalovým dažďom, silným vetrom a ťažkým snehom. Je to ale tá najnepríjemnejšia udalosť, pretože na to nie sme pripravení. To, čo vyhovovalo pred niekoľkými rokmi dnes už neplatí, pretože väčšinou ide o extrémne meteorologické javy. K tomuto môžeme pripočítať pád stromov, elektrických vedení, stĺpov a pod. Zemetrasenie tiež nie je vylúčené.
  • realizácia nadstavby alebo rekonštrukcia celého objektu, keď sme sa už rozhodli investovať do rekonštrukcie, nech je všetko kvalitne zabezpečené aj zvrchu
  • zmena vzhľadu, pretože Vás omrzelo sa pozerať na svoju starú strechu

V nasledujúcej časti si povieme, ako postupovať ďalej po našom rozhodnutí rekonštruovať strechu.

About the author